Як вилікувати гастрит?

Загальні відомості
Гастрит — це запалення слизової оболонки шлунка.
Розрізняють гострий і хронічний гастрит. Гострий гастрит розвивається внаслідок отруєння кислотами або лугами, при радіаційному ураженні, при прийомі у високих дозах деяких лікарських речовин, наприклад аспірину. При цьому виникає гостра пекуча біль у верхній частині живота, нудота, блювання, запаморочення і слабкість. Гострий гастрит вимагає термінового звернення до лікаря і, у важких випадках — госпіталізації. Після лікування гострий гастрит може перейти в хронічний, однак, частіше хронічний гастрит є самостійним захворюванням.

Причини гастриту

Ясні уявлення про причини виникнення хронічного гастриту склалися відносно недавно, після відкриття бактерії Helicobacter pylori. Стало очевидним, що ці бактерії, що колонізують слизову оболонку шлунка, виступають збудником найбільш частого з варіантів гастриту — гастриту з підвищеною кислотністю шлункового соку.

До причин хронічного гастриту також відносять:
— Повторні і тривалі порушення режиму харчування;
— Вживання гострої і грубої їжі;
— Пристрасть до гарячої їжі;
— Погане розжовування, їжа всухом’ятку;
— Вживання міцних спиртних напоїв;
— Тривалий безконтрольний прийом лікарських препаратів, що володіють дратівливою дією на слизову оболонку шлунка (саліцилати, бутадіон, преднізолон, деякі антибіотики, сульфаніламіди та ін);
— Професійні шкідливості (з’єднання свинцю, вугільний, металевий пил та ін);
— Ендогенні інтоксикації при захворюваннях нирок, подагрі (при яких слизовою оболонкою шлунка виділяються сечовина, сечова кислота, індол, скатол);
— Спадкова схильність.

Симптоми гастриту
— Ниючий або гострий пекучий біль у верхній частині живота, яка загострюється або зникає в процесі прийому їжі;
— Нудота;
— Блювота;
— Відсутність апетиту;
— Відрижка;
— Метеоризм;
— Відчуття переповненості у верхній частині живота після їжі;
— Втрата ваги.
Хронічний гастрит розвивається поступово і протікає з частими рецидивами.

Ускладнення
Без своєчасного і всебічного лікування гастрит може призвести до виразки шлунку і шлункової кровотечі. Деякі форми хронічного гастриту збільшують небезпеку раку шлунка.

Що можете зробити ви при гастриті
Хочеться підкреслити, що тільки лікар може діагностувати гастрит і призначити грамотну терапію залежно від форми і тяжкості перебігу.
Роль самого пацієнта в лікуванні хронічного гастриту неймовірно велика. Адже терапія цього захворювання вимагає тривалого дотримання дієти і скрупульозного прийому призначених лікарських засобів.
Дієта розрізняється залежно від кислотності шлунка.
Якщо це найбільш поширений варіант — з підвищеною кислотністю — вам необхідно регулярне добове (4-5 разів / добу) харчування в певні години з виключенням продуктів, які стимулюють виділення кислоти. Такими продуктами є, наприклад, наваристі м’ясні, рибні та грибні бульйони. Їх слід замінити пісними або молочними супами, які нейтралізують зайву кислоту. Алкоголь, міцна кава і чай також стимулюють вироблення кислоти і травних ферментів. А от солодкі фруктові соки, негазовані бікарбонатні мінеральні води, какао і всілякі киселі дуже добре «гасять» симптоми захворювання. Крім того, вам доведеться відмовитися від продуктів які дратують слизову оболонку шлунка — від усього гострого, копченого, маринованого і смаженого.
При хронічному гастриті із зниженою кислотністю з раціону також слід виключити гостру, копчену і пряну їжу, яка, як ми вже знаємо, не тільки підсилює кислотність, а й подразнює слизову оболонку шлунка. А от м’ясні та рибні бульйони, які стимулюють кислотоутворення, слід ввести в щоденний раціон. Виключити з нього необхідно ті продукти і страви, які тривало перетравлюються в шлунку. До них відносяться будь-які вироби із здобного тіста, млинці, смажені пироги, рис і житній хліб.
При загостренні захворювання лікар може внести зміни в дієту.

Що може зробити лікар
Симптоми хронічного гастриту не є досить специфічними. Тому діагностику та лікування цього захворювання повинен проводити кваліфікований лікар — гастроентеролог. Для уточнення діагнозу та визначення форми хронічного гастриту проводять додаткові обстеження:
— Ультразвукове дослідження;
— Езофагогастродуоденоскопію — візуальний огляд верхніх відділів травного тракту за допомогою гастроскопа — оптоволоконної трубки, що передає зображення на монітор;
— Біопсія слизової оболонки шлунка;
— Дослідження шлункової секреції — виділяють хронічний гастрит з підвищеною та із зниженою секрецією шлункового соку.
Крім того, вам можуть призначити аналіз крові для виявлення анемії, аналіз крові на наявність антитіл до Helicobacter pilori, аналіз калу на приховану кров, рентгенографію черевної порожнини та інші дослідження.
Лікування хронічного гастриту складається з чотирьох основних складових:
— Дотримання дієти;
— Призначення лікарських препаратів, що нормалізують кислотність шлункового соку;
— Призначення препаратів, що відновлюють слизову оболонку шлунка;
— Антибактеріальна терапія

Реклама

Новини про здоровя